სულ ვიზიტორი : 61033445238
განთავსებული სტატია : 10541

მთავარი იუბილარი/ ხსენება

სპორტი, გამოჩენილი ადამიანების საიტი
ოლიმპიური ჩემპიონი, პრიზიორი
გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი

მაქს.წარმატება 23 წლის

ბმულის კოპირება

ოლიმპიური ჩემპიონი, პრიზიორი

გვარი კოსტავა სია

ქუთაისი გამოჩენილი ადამიანები სრული სია

35       ბეჭდვა

გურამ კოსტავა დ.1937წ. ოლიმპ. პრიზიორი ფარიკაობა წარმ. ქუთაისი

საიტის შესახებ: გამოჩენილი ადამიანები, რეგიონის, ქალაქის მიხედვით. დღის იუბილარი/ხსენება
3
8
10

დაიბადა 18.07.1937, თბილისი. 1960 რომი, იტალია - ბრინჯაო 1964 ტოკიო, იაპონია - ბრინჯაო

ფარიკაობა, დაშნა. მსოფლიოს ორგზის ჩემპიონი გუნდურ შეჯიბრებაში (1961, 67), ორგზის მეორე (1959, 66 - ორივე გუნდურში) და ორგზის მესამე პრიზიორი (1963, 65 - ორივე პირადში), XVII ოლიმპიური თამაშების მესამე პრიზიორი გუნდურ ასპარეზობაში (1960, რომი), XVIII ოლიმპიური თამაშების მესამე პრიზიორი პირად პირველობაში (1964, ტოკიო), სსრკ ჩემპიონი პირად ჩათვლაში (1961), ხუთგზის მეორე (1960, 61, 62, 64, 68) და ხუთგზის მესამე პრიზიორი (1957, 58, 60, 65, 67), სსრკ თასის მფლობელი (1960). სსრკ სპორტის დამსახურებული ოსტატი.



ტიტულები:

ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს პრიზიორი: 1960 (რომი; გუნდური), 1964 (ტოკიო)

მსოფლიოს ჩემპიონი: 1961 (ტურინი; გუნდური), 1967 (მონრეალი; გუნდური)

მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი: 1959 (ბუდაპეშტი; გუნდური), 1966 (მოსკოვი; გუნდური)

მსოფლიო ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი: 1963 (გდანსკი), 1965 (პარიზი), 1965 (პარიზი; გუნდური)

სსრკ ჩემპიონი: 1961

სსრკ ვიცე-ჩემპიონი: 1960, 1961, 1962, 1964, 1968

სსრკ ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი: 1957, 1958, 1960, 1965, 1967

სსრკ თასი: 1960

სსრკ სპორტის დამსახურებული ოსტატი - 1965

სპორტის საინდი (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო) - 2016

*-გურამ კოსტავას შედეგები 1964 წელს, ტოკიოს ოლიმპიადაზე

I წრე, C ჯგუფი: პეტერ ჯეკობსი (დიდი ბრიტანეთი) - 3:5; ჰენრიკ ნიელაბა (პოლონეთი) - 0:5; ორვარ ლინდვალი (შვედეთი) - 5:3; ჯონ ბუშიე-ჰეიესი (ირლანდია) - 5:3; ჯოზეფ ჯემაელი (ლიბანი) - 5:3; ფრანსისკო სერპი (არგენტინა) - 5:4; ბიჟან ზარნეგარი (ირანი) - 5:0 

II წრე, E ჯგუფი: როლანდ ლოსერტი (ავსტრია) - 2:5; კლოდ ბურკუა (საფრანგეთი) - 2:5; ორვარ ლინდვალი (შვედეთი) - 5:2; ფტეფან ჰოკლერი (რუმინეთი) - 5:2; მიჩელ საიკალი (ლიბანი) - 5:4

ჯგუფების მე-3-4 ადგილოსანთა პლეი-ოფი: მიშელ შტაინინგერი (შვეიცარია) - 10:5

1/8-ფინალი: როლანდ ლოსერტი (ავსტრია) - 10:9

1/4-ფინალი: ორვარ ლინდვალი (შვედეთი) - 10:3

ფინალური ოთხეული: გრიგორი კრისი (სსრკ) - 5:2, ჰენრი ჰოსკინსი (დიდი ბრიტანეთი) - 3:5; ჯანლუიჯი საკარო (იტალია) - 4:5

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1968, ტალინი, ესტონეთი

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1968, ტალინი, ესტონეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1967, მოსკოვი, რუსეთი

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1964, მინსკი, ბელარუსი

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1962, კიევი, უკრაინა

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1961, სანკტ პეტერბურგი, რუსეთი

პირველი ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1961, სანკტ პეტერბურგი, რუსეთი

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1960, სარატოვი, რუსეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1960, სარატოვი, რუსეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1958, მოსკოვი, რუსეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1957, ლუგანსკი, უკრაინა

პირველი ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1967, მონრეალი, კანადა

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1966, მოსკოვი, სსრკ

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1965, პარიზი, საფრანგეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1965, პარიზი, საფრანგეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1963 გდანსკი, პოლონეთი

მესამე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1963 გდანსკი, პოლონეთი

პირველი ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1961, ტურინი, იტალია

მეორე ადგილი()

ფარიკაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1959, ბუდაპეშტი, უნგრეთი

მესამე ადგილი()

ზაფხულის XVIII ოლიმპიური თამაშები 1964, ტოკიო, იაპონია

მესამე ადგილი()

ზაფხულის XVII ოლიმპიური თამაშები 1960, რომი, იტალია



კონტაქტი Facebook

საიტი შექმნილი და დაფინანსებულია დავით ფეიქრიშვილის მიერ, მოზარდებში ისტორიული ცნობადიბოს გაზრდის მიზნით.

დავით ფეიქრიშვილი
დავით ფეიქრიშვილი ატვირთა: 01.01.2021
ბოლო რედაქტირება 26.01.2022
სულ რედაქტირებულია 1





საქართველოს აბსოლიტური ფალავანი 1928 წლიდან, ქართულ ჭიდაობაში სრული სია

2 0

გაბრიელ ბარჯაძე დ.1953წ. სამბოს ფედერაციის მდივანი სოფ. ითხვისი ჭიათურა

1 0


დავით წიკლაური დ.1980წ. კრივის ფედერაციის პრეზიდენტი წარმ. სოფ. კიტოხი გუდამაყარი

1 0


ლაშა ტალახაძე დ.1993წ. ოლიმპიური ჩემპიონი ძალოსნობა შტანგა საჩხერე, იმერეთი.

3 0

41 0 1


გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი

5 0

27 10 10


ვარლამ ლიპარტელიანი დ.1989წ. ოლიმპიური პრიზიორი ძიუდო ლენტეხი სვანეთი

6 0

22 15 16