სულ ვიზიტორი : 61033445238
განთავსებული სტატია : 10558

მთავარი იუბილარი/ ხსენება

სპორტი, გამოჩენილი ადამიანების საიტი
ოლიმპიური ჩემპიონი, პრიზიორი
გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი

მაქს.წარმატება 22 წლის

ბმულის კოპირება

ოლიმპიური ჩემპიონი, პრიზიორი

გვარი პეტრიაშვილი სია

გორი გამოჩენილი ადამიანები სრული სია

58       ბეჭდვა

გენო პეტრიაშვილი დ.1994წ. ოლიმპიური პრიზიორი თავისუფალი ჭიდაობა გორი ქართლი

საიტის შესახებ: გამოჩენილი ადამიანები, რეგიონის, ქალაქის მიხედვით. დღის იუბილარი/ხსენება
27
10
10

დაიბადა 1994 წლის 1 აპრილს გორში


თავისუფალი ჭიდაობა (100, 120, 125კგ)


ტიტულები:

ოლიმპიადის ვიცე-ჩემპიონი - 2021 (2020; 125კგ; ტოკიო)

ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს პრიზიორი - 2016 (125კგ; რიო დე ჟანეირო)

მსოფლიოს ჩემპიონი - 2017 (125კგ; პარიზი, საფრანგეთი), 2018 (125კგ; ბუდაპეშტი, უნგრეთი), 2019 (125კგ; ნურ-სულტანი, ყაზახეთი)

მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი - 2021 (125კგ; ოსლო, ნორვეგია), 2023 (125კგ; ბელგრადი, სერბეთი)

მსოფლიო ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი - 2013 (125კგ; ბუდაპეშტი, უნგრეთი), 2015 (125კგ; ლას ვეგასი, ამერიკის შეერთებული შტატები), 2022 (125კგ; ბელგრადი, სერბეთი)

ევროპის I თამაშების ბრინჯაოს პრიზიორი - 2015 (125კგ; ბაქო, აზერბაიჯანი)

ევროპის ჩემპიონი - 2016 (125კგ; რიგა, ლატვია), 2020 (125კგ; რომი, იტალია)

ევროპის ვიცე-ჩემპიონი - 2018 (125კგ; კასპიისკი, რუსეთი), 2019 (125კგ; ბუქარესტი, რუმინეთი), 2022 (125კგ; ბუდაპეშტი, უნგრეთი), 2023 (125კგ; ზაგრები, ხორვატია), 2024 (125კგ; ბუქარესტი, რუმინეთი)

ევროპის ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი - 2013 (120კგ; თბილისი), 2017 (125კგ; ნოვი სადი, სერბეთი), 2021 (125კგ; ვარშავა, პოლონეთი)

მსოფლიო თასის ბრინჯაოს პრიზიორი - 2016 (125კგ; ლოს ანჯელესი, ამერიკის შეერთებული შტატები)

ევროპის ერთა თასი - 2016 (გუნდი; ბუქარესტი, რუმინეთი)

საერთაშორისო ტურნირები - 2015 (125კგ; ოლიმპიადის საკვალიფიკაციო ტურნირი; ოლიმპია, საბერძნეთი), 2015 (125კგ; ვაცლავ ციოლკოვსკის მემორიალი; ვარშავა, პოლონეთი), 2015 (125კგ; ჰეიდარ ალიევის სახელობის ოქროს გრან პრი; ბაქო, აზერბაიჯანი), 2016 (125კგ; ალექსანდრ მედვედის თასი; მინსკი, ბელარუსი), 2016 (125კგ; ჰეიდარ ალიევის სახელობის ოქროს გრან პრი; ბაქო, აზერბაიჯანი), 2017 (125კგ; გრან პრი; პარიზი, საფრანგეთი), 2017 (125კგ; ვახტანგ ბალავაძის და გივი კარტოზიას თასი; თბილისი), 2018 (125კგ; დან კოლოვის და ნიკოლა პეტროვის მემორიალი; სოფია, ბულგარეთი), 2018 (125კგ; ვახტანგ ბალავაძის და გივი კარტოზიას თასი; თბილისი), 2018 (125კგ; ალანთა თასი; ვლადიკავკაზი, რუსეთი), 2019 (125კგ; ვახტანგ ბალავაძის და გივი კარტოზიას თასი; თბილისი), 2021 (125კგ; ანრი დელანის სახელობის გრან პრი; ნიცა, საფრანგეთი), 2022 (125კგ; მატეო პელიკონეს სახელობის გრან პრი; რომი, იტალია), 2022 (125კგ; ზუაერ სჯაიერის სახელობის გრან პრი; ტუნისი, ტუნისი)

საერთაშორისო ტურნირების ვიცე-ჩემპიონი - 2013 (120კგ; მოსქოუ ლაითსი; მოსკოვი, რუსეთი), 2017 (125კგ; სახელოვან უკრაინელ მოჭიდავეთა და მწვრთნელთა მემორიალი; კიევი, უკრაინა)

საქართველოს ჩემპიონი - 2012 (125კგ; თბილისი), 2015 (125კგ; თბილისი), 2017 (125კგ; თბილისი)

საქართველოს ვიცე-ჩემპიონი - 2013 (125კგ; თბილისი)

საქართველოს ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი - 2016 (125კგ; თბილისი)

მსოფლიოს ჩემპიონი (23-წლამდელები) - 2017 (125კგ; ბიდგოშჩი, პოლონეთი)

მსოფლიოს ჩემპიონი (ახალგაზრდები) - 2013 (120კგ; სოფია, ბულგარეთი)

მსოფლიო ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი (ახალგაზრდები) - 2012 (100კგ; პატაია, ტაილანდი)

მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი (ჭაბუკები) - 2011 (100კგ; სომბათჰეი, უნგრეთი)

ევროპის ჩემპიონი (23-წლამდელები) - 2016 (125კგ; რუსე, ბულგარეთი), 2017 (125კგ; სომბათჰეი, უნგრეთი)

ევროპის ჩემპიონი (ახალგაზრდები) - 2013 (120კგ; სკოპიე, ჩრდილოეთი მაკედონია), 2014 (120კგ; კატოვიცე, პოლონეთი)

ევროპის ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი (ახალგაზრდები) - 2011 (120კგ; ზრენიანინი, სერბეთი)

ევროპის ჩემპიონი (ჭაბუკები) - 2011 (100კგ; ვარშავა, პოლონეთი)

საქართველოს საუკეთესო სპორტსმენი (განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო) - 2019 (ძალოსან ლაშა ტალახაძესთან, ძიუდოისტ ლუხუმ ჩხვიმიანთან და მოჭიდავეებთან, ბექა ლომთაძესთან, ნუგზარ წურწუმიასთან და ლაშა გობაძესთან ერთად)

საქართველოს საუკეთესო ახალგაზრდა სპორტსმენი (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო) - 2013

*-გენო პეტრიაშვილის შედეგები 2016 წელს, რიო დე ჟანეიროს ოლიმპიადაზე:

1/16: დიმიტარ კუმჩევი (ბულგარეთი) - 10:0

1/8: ალენ ზასეიევი (უკრაინა) - 11:6

1/4: ქომეილ ღასემი (ირანი) - 4:4 (მარცხი ბოლოს გაშვებული ქულის გამო)

რეპეშაჟი: კორი ჯერვისი (კანადა) - 9:2

III ადგილისთვის: ტერველ დლაგნევი (აშშ) - 10:0

*-გენო პეტრიაშვილის შედეგები 2021 (2020) წელს, ტოკიოს ოლიმპიადაზე:

1/8: დიააელდინ ქამალი (ეგვიპტე) - 11:0

1/4: ჟივეი დენი (ჩინეთი) - 5:2

1/2: ამირ ჰოსეინ ზარე (ირანი) - 6:3

ფინალი: გეიბლ სტივესონი (აშშ) - 8:10

2005: 19 აგვისტოს თერთმეტი წლის გენო უცნობმა პირებმა გაიტაცეს. მომავალი მსოფლიოს ჩემპიონი სამი თვის შემდეგ გაათავისუფლეს.

2013: სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციამ საქართველოს მეორე საუკეთესო სპორტსმენად დაასახელა ავთანდილ ჭრიკიშვილის (ძიუდო) შემდეგ.

2017: 25 აგვისტოს, საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში გენო პირველად გახდა მსოფლიოს ჩემპიონი. გორელმა ფალავანმა მერვედფინალში რუსი ანზორ ხიზრიევი გაანადგურა - 13:2, მეოთხედფინალში კანადელ კორი ჯერვისს აყარა შავი დღე - 10:0, ნახევარფინალში კი სომხეთის სახელით მოასპარეზე ლევან ბერიანიძე არ დაინდო - 12:2. ფინალში გენომ თურქი ტაჰა აქგული დაამარცხა - 10:8.

2017: სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციამ საქართველოს მესამე საუკეთესო სპორტსმენად დაასახელა ლაშა ტალახაძის (ძალოსნობა) და ზაზა ფაჩულიას (კალათბურთი) შემდეგ.

2018: 20-21 ოქტომბერს მსოფლიო ჩემპიონატი უნგრეთის დედაქალაქ ბუდაპეშტში გაიმართა. ქართველმა ფალავანმა ფინალამდე დანიელ ლიგეტი (უნგრეთი; 11:1), ანზორ ხიზრიევი (რუსეთი; 8:5) და ფარვიზ ჰადი (ირანი; 13:6) დაამარცხა. ფინალურ ორთაბრძოლაში გენომ იოლად სძლია ჩინელ ჟივეი დენს (6:0) და მსოფლიოს ჩემპიონის წოდება შეინარჩუნა.

2018: სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციამ საქართველოს მესამე საუკეთესო სპორტსმენად დაასახელა ლაშა ტალახაძის (ძალოსნობა) და ნიკოლოზ ბასილაშვილის (ჩოგბურთი) შემდეგ.

2019: 20-21 სექტემბერს მსოფლიო ჩემპიონატი ყაზახეთის დედაქალაქ ნურ-სულტანში გაიმართა. გენომ მიჯრით სძლია ეგზონ შალას (კოსოვო; 13:2), ბადჟა ხუტაბას (ეგვიპტე; 14:4) და უკრაინელ ალექსანდრ ხოციანოვსკის (6:2), ფინალში კი ნომერ პირველი მეტოქე თურქი ტაჰა აქგული დაამარცხა ბოლოს აღებული ქულით - 6:6. პეტრიაშვილმა ზედიზედ მესამედ მოიგო მსოფლიოს ჩემპიონის ტიტული.

2019: სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციამ საქართველოს მეორე საუკეთესო სპორტსმენად დაასახელა ლაშა ტალახაძის (ძალოსნობა) შემდეგ.

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2024, ბუქარესტი, რუმინეთი

მეორე ადგილი(+125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2023, ბელგრადი, სერბეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო სარეიტინგო ტურნირი 2023, ბიშკეკი, ყირგიზეთი

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2023, ზაგრები, ხორვატია

მესამე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2022, ბელგრადი, სერბეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2022, ტუნისი, ტუნისი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2022, რომი, იტალია

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2022, ბუდაპეშტი, უნგრეთი

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2021, ოსლო, ნორვეგია

მეორე ადგილი(125კგ)

ზაფხულის XXXII ოლიმპიური თამაშები 2020, ტოკიო, იაპონია

მესამე ადგილი(+125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2021, ვარშავა, პოლონეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - გრან პრი საფრანგეთი (ანრი დეგლანის მემორიალი) 2021, ნიცა, საფრანგეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - გრან პრი საფრანგეთი (ანრი დეგლანის მემორიალი) 2021, ნიცა, საფრანგეთი

მესამე ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2012, პატაია, ტაილანდი

მეორე ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი (ფედერაციის თასი) 2012, ბაქო, აზერბაიჯანი

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი (ფრეიდენფელდსის მემორიალი) 2012, რიგა, ლატვია

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2013, სოფია, ბულგარეთი

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2013, სკოპიე, მაკედონია

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2013, თურქეთი

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი (ფედერაციის თასი) 2013, ბაქო, აზერბაიჯანი

პირველი ადგილი(120კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2014, კატოვიცე, პოლონეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ოქროს გრან პრი 2015, ბაქო, აზერბაიჯანი

მესამე ადგილი(125კგ)

ევროპული თამაშები 2015, ბაქო, აზერბაიჯანი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი (ციოლკოვსკი, პიტლასინსკი) 2015, ვარშავა, პოლონეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2020, რომი იტალია

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, რუსე, ბულგარეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ოქროს გრან პრი 2016, ბაქო, აზერბაიჯანი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი "მედვედის თასი" 2016, მინსკი, ბელარუსი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2017, სომბათჰეი, უნგრეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2017, თბილისი, საქართველო

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2017, პარიზი, საფრანგეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი (ბალავაძე, კარტოზია) 2018, თბილისი, საქართველო

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2018, სოფია, ბულგარეთი

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2018, კიევი, უკრაინა

პირველი ადგილი(+125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ნურ-სულთანი, ყაზახეთი

პირველი ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - საერთაშორისო ტურნირი (ბალავაძე, კარტოზია) 2019, თბილისი, საქართველო

მეორე ადგილი(125კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი

პირველი ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ბუდაპეშტი, უნგრეთი

მეორე ადგილი(125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, კასპიისკი, რუსეთი

პირველი ადგილი(125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, პარიზი, საფრანგეთი

პირველი ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2016, რიგა, ლატვია

მესამე ადგილი(-125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2017, ნოვი სადი, სერბეთი

მესამე ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2015, ბაქო, აზერბაიჯანი

მესამე ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2013, თბილისი, საქართველო

მესამე ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2015, ლას-ვეგასი, აშშ

მესამე ადგილი(+125 კგ)

თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2013, ბუდაპეშტი, უნგრეთი

მესამე ადგილი(+125 კგ)

ზაფხულის XXXI ოლიმპიური თამაშები 2016, რიო დე ჟანეირო, ბრაზილია


კონტაქტი Facebook

საიტი შექმნილი და დაფინანსებულია დავით ფეიქრიშვილის მიერ, მოზარდებში ისტორიული ცნობადიბოს გაზრდის მიზნით.

დავით ფეიქრიშვილი
დავით ფეიქრიშვილი ატვირთა: 01.01.2021
ბოლო რედაქტირება 18.03.2024
სულ რედაქტირებულია 3





საქართველოს აბსოლიტური ფალავანი 1928 წლიდან, ქართულ ჭიდაობაში სრული სია

2 0

გაბრიელ ბარჯაძე დ.1953წ. სამბოს ფედერაციის მდივანი სოფ. ითხვისი ჭიათურა

1 0


დავით წიკლაური დ.1980წ. კრივის ფედერაციის პრეზიდენტი წარმ. სოფ. კიტოხი გუდამაყარი

1 0


ლაშა ტალახაძე დ.1993წ. ოლიმპიური ჩემპიონი ძალოსნობა შტანგა საჩხერე, იმერეთი.

3 0

41 0 1


ვარლამ ლიპარტელიანი დ.1989წ. ოლიმპიური პრიზიორი ძიუდო ლენტეხი სვანეთი

6 0

22 15 16


ნინო სალუქვაძე დ.1969წ. ოლიმპიური ჩემპიონი სასტენდო და ტყვიის სროლა წარმ. ოზურგეთი გურია

1 0

15 8 8