სულ ვიზიტორი : 5921754241
განთავსებული სტატია : 9088

მთავარი იუბილარი/ ხსენება

აფხაზეთი სამაჩბლო 1990წ-დან მებრძოლები ვეტერანები შსს
სამაჩაბლო
 სამაჩაბლოში გარდაცვლილი მებრძოლთა სრული სია 01-16 აგვისტო 2008 წელი  სამაჩაბლოში გარდაცვლილი მებრძოლთა სრული სია 01-16 აგვისტო 2008 წელი
გამოჩენილი ადამიანები სრული სია

3289       ბეჭდვა

სამაჩაბლოში გარდაცვლილი მებრძოლთა სრული სია 01-16 აგვისტო 2008 წელი

2008 წლის სამაჩბლოს კონფლიქტში დაიღუპა საქართველოს 228 მშვიდობიანი მოქალაქე, 14 პოლიციელი, ხოლო დაიჭრა 1 747 ადამიანი. სახლები დატოვა თითქმის 150 000-მა ადამიანმა, მათგან დღემდე დევნილობაში რჩება 30 000-მდე.

ვერ ვიპოვეთ ფოტო და მონაცემები შემდეგ მებრძოლებზე :

1. ვადიანი ს/მ გურჩიანი სამსონ ფრიდონის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები მონაცემები ვერ მოიძებნა თუ ვინმეს გაქვთ გამოგვიგზავნეთ

2https://mematiane.ge/product-details.php?id=4599. კაპიტანი ქარდავა პაატა იაშას ძე – ს/დ დეპარტამენტი, I ოპერატიული სამმართველოს თანამშრომელი

აგვისტოს ომში დაიღუპა 170 სამხედრო მოსამსახურე. მათგან 23 ოფიცერი, 136 კაპრალ/სერჟანტი, 1 რიგირთი, 9 რეზერვისტი და 1 სამოქალაქო პირი.

გარდაცვლილ მებრძოლთა 98% დაბადებული ან გაზრდილია რეგიონებში (არათბილისელი), 99% ეთნიკურად ქართველია

შეგახსენებთ დაახლოვებით 40% საქართველოს მოსახელობის ცხოვრობს თბილისში.

საქართველოში ეთნიკურად არაქართველი მოსახლეობა 30% მეტია

მადლობა პრაიმ ტაიმს წიგნისთვის "გმირი" თვდაცვის სამინისტროს და ყველას ვისთვისაც მნიშვნელოვანია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის გარდაცვლილი გმირები.

თუ ნახავთ რაიმე უზუსტობას, ან შეცდომას, ან გაქვთ სურვილი გამოგვიგზავნოთ დამატებითი ინფორმაცია, გთხოვთ გამგვიგზავნოთ და აიტვირთება თქვენი სახელით გმადლობთ წინასწარ


1. თეიმურაზ ჭიტაძე თამაზის ძე 1979-2008წწ გარდ. 29 წლის, სამაჩაბლო დაბ. სოფ. გურიანთა ოზურგეთი გურია კაპიტან-ლეიტენანტი – სამხედრო საზღვაო-ძალები

2. ზვიად დათუაშვილი 1983 -2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ.შუახორგა ხობი სამეგრელო კაპრალი – სამხედრო საზღვაო-ძალები საზღვაო

3. თემურ ფიჩხაია 1987-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ფოთი სამეგრელო კაპრალი – სამხედრო საზღვაო-ძალები

4. გიორგი ღვინჯილია 1974-2008წწ გარდ.სამაჩაბლო დაბ. ფოთი კაპრალი – სამხედრო საზღვაო-ძალები

5. ზვიად ბარბაქაძე ზურაბის ძე 1986-08წწ. გარდ. სამაშაბლოში დაბ. ფოთი კაპრალი – სამხედრო საზღვაო-ძალები

6. ალბერტ ბალხამიშვილი 1958-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო მფრინავი წარმ. სოფ. ბოჟამი კასპი დაბ. ვაზიანის დასახლება კაპიტანი – სამხერო-საჰაერო ძალები

7. ნოდარ დევნოზაშვილი ეფრემის ძე 1967-2008წწ დაბ. სამაჩბლო დაბ. სოფ.რატევანი ბოლნისი სერჟანტი - სამხერო-საჰაერო ძალები

8. გიორგი ნანუაშვილი ჯიმშერის ძე 1988-08წწ. გარდ. სამაჩაბლოში დაბ. თბილისი ავიაციის უმცროსი სერჟანტი – სამხერო-საჰაერო ძალები

9. ბადრი ბასილაძე გიორგის ძე 1985-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ჭოგნარი თერჯოლა კაპრალი – სამხერო-საჰაერო ძალები

10. ვადიანი ს/მ გურჩიანი სამსონ ფრიდონის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები მონაცემები ვერ მოიძებნა თუ ვინმეს გაქვთ გამოგვიგზავნეთ 11. შალვა ტრაპაიძე გურამის ძე 1978-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო კაპრალი დაბ. სოფ.სალხინო ვანი – I ქვეითი ბრიგადა

12. ვიტალი თაყაძე ილიას ძე 1978-2008წწ. გარდ. 30 წლის სოფ. ავნევი სამაჩაბლო დაბ. სოფ.ხელთუბანი გორი კაპრალი – I ქვეითი ბრიგადა

13. მამუკა ბეკურაშვილი გოჩას ძე 1987-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ბიწმენდი მცხეთა კაპრალი – I ქვეითი ბრიგადა

14. შოთა ხურციძე ოლეგის ძე 1980- 2008 გარდ. 28 წლის სამაჩბლო დაბ. სოფ. საპრასია ვანი იმერეთი ლეიტენანტი – I ქვეითი ბრიგადა

15. ასლან შაინიძე ჯემალის ძე 1985-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ.წაბლნარი ხულო კაპრალი – I ქვეითი ბრიგადა

16. თამაზ ნიკიტინი ედუარდის ძე 1982-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაკრძ. ოზურგეთი ცხოვ. ქუთაისი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

17. მამია ფანცულაია თამაზის ძე 1979-2008წწ გარდ. 31 წლის სამაჩბლო წარმ. სოფ. აბგარხუკი გუდაუთა ცხოვრ. წყალტუბო უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

18. ლევან თეფანია ოთარის ძე 1979-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სენაკი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

19. ედნარ დიასამიძე 1974-2008 წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. სახალვაშო ქობულეთი აჭარა უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

20. დიმიტრი ჯაილოვა ოთარის ძე 1971-2008წწ გარდ. 36 წლის სამაჩაბლოში დ. ქუთაისი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

21. თემურ ბოკუჩავა ტარიელის ძე 1983-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოხუმი ცხოვრ. სენაკი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

22. მამუკა სამაკაშვილი ნუგზარის ძე 1986-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. გაგრა აფხაზეთი ცხოვრ. წყალტუბო კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

23. ამირან შაინიძე 1978 -2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ. ჯიხანჯური ქობულეთი აჭარა კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

24. მალხაზ აბაშიძე ილიას ძე 1975-08წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ვერნები ხულო კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

25. ზურაბ ბალაშვილი 1981-2008 გარდ. 27 წლის სამაჩბლო კაპრალი, დაბ. სოფ. ნაფარეული თელავი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

26. მიხეილ დვალიშვილი დავითის ძე 1986 -2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. მუქედი ვანი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

27. თეიმურაზ ბერიძე ბეჟანის ძე 1974-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. ხულო კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

28. ილია შეყლაშვილი ვაჟას ძე 1984-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. თბილისი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

29. ფრიდონ თურმანიძე გიორგის ძე 1980-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. მერისი ქედა უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

30. ვაჟა შაინიძე 1982-08 გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ჯიხანჯური ქობულეთი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

31. ანზორ გელდიაშვილი ვახტანგის ძე 1983-2008წწ. გარდ. სამაჩბლოში დაბ. ახალციხე უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

32. ლევან კოხრეიძე 1975-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ. ჯიხაიში სამტრედია უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

33. ალექსანდრე ონიანი ვალოდის ძე 1981-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ჯახუნდერი ლენტეხი უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

34. რუსლან წულაძე ვილორიკის ძე 1983 -2008 გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ. ქვიანი ლანჩხუთი გურია კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

35. ნიკოლოზ ფორჩხიძე ჯონდოს ძე 1984-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ძიროვანი ტყიბული კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

36. შმაგი კუპატაძე როლანდის ძე 1986-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. ჭიათურა კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

37. ზვიად კაცაძე 1980-2008წწ გარდ. 28 წლის სამაჩბლო დაბ. სოფ. ეშერა სოხუმი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

38. ილია გაბუნია ივანეს ძე 1975-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ზედა გორა ვანი უმცროსი სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

39. ირაკლი ჯანელიძე ვაჟას ძე 1987 -2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. ქუთაისი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

40. მარლენ ბარამია 1984 - 2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ოჩამჩირე აფხაზეთი ცხოვრ. სამტრედია კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

41. ლევან მელქაძე თამაზის ძე 1984-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სამტრედია სერჟანტი – II ქვეითი ბრიგადა

42. ლერი ლაგურაშვილი თენგიზის ძე 1976-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. მუხიანის სამხედრო დასახლება თბილისი კაპიტანი – II ქვეითი ბრიგადა

43. ლევან მანძულაშვილი 1983 - 2008წწ გარდ. სამაჩაბლო სოფ. ზეღდულეთი გორი კაპრალი – II ქვეითი ბრიგადა

44. ემზარ წილოსანი შუქრის ძე 1978-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ლანჩხუთი გურია კაპრალი - II ქვეითი ბრიგადა

45. ფელიქს კაკაურიძე მიტუშას ძე 1969-2008წწ გარდ. სამაჩბლო წარმ. ბაღდათი ავიაციის უმცროსი სერჟანტი - II ქვეითი ბრიგადა

46. რომან ზოიძე 1988 -2008 წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ.კარაპეტი შუახევი ცხვორ. მარნეული კაპრალი - II ქვეითი ბრიგადა

47. კახა კოშაძე 1986 -2008წწ გარდ. სამაჩაბლო სოფ. ხოვლე კასპი კაპრალი - II ქვეითი ბრიგადა

48. ვალერი გოგნაძე სულიკოს ძე 1978 -2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ღვანკითი თერჯოლა უმცროსი სერჟანტი - II ქვეითი ბრიგადა

49. ზურაბ ეფაძე ავთანდილის ძე 1982-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ჩხუტელი ცაგერი უმცროსი სერჟანტი – III ქვეითი ბრიგადა

50. გიორგი ტატუაშვილი 1987-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. დაბა თამარისი მარნეული კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

51. ალექსანდრე ზაზაშვილი პავლეს ძე 1975 -2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ. უდე ადიგენი სამცხე ჯავახეთი კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

52. მალხაზ გიგუაშვილი თამაზის ძე 1986-2008 გარდ. სამაჩაბლო დაბ. ტყვიავი გორი კაპრალი - III ქვეითი ბრიგადა

53. ტარიელ ქამაშიძე 1987-08წწ. გარდ. სამაჩაბლოში დაბ. სოფ. ხუცუბანი ქობულეთი აჭარა კაპრალი III ქვეითი ბრიგადა

54. კობა ხარჩილავა რევაზის ძე 1987-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. წალენჯიხა კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

55. არტემ ბალახაშვილი გურამის ძე 1986-11/08/2008წწ გარდ. სამაჩვლო დაბ. სოფ.უდე ადიგენი სამცხე ჯავახეთი კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

56. მერაბ თუთისანი მურმანის ძე 1986-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ხონი იმერეთი უმცროსი სერჟანტი – III ქვეითი ბრიგადა

57. ვალერი ციცქიშვილი 1988-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოფ. ტახტისძირი ქარელი კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

58. გიგა გოგორიშვილი ტიტეს ძე 1986-2008წ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ქუთაისი კაპრალი – III ქვეითი ბრიგადა

59. ვასილი სმირნოვი იურის ძე 1980-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. ლანჩხუთი გურია უმცროსი სერჟანტი – III ქვეითი ბრიგადა

60. პაატა კოპალიანი ჯეირანის ძე 1978-2008წწ გარდ. სამაჩბლო დაბ. სოხუმი ცხოვ. სოფ. სარგიეთი მარტვილი უმცროსი სერჟანტი – III ქვეითი ბრიგადა

61. ფრიდონ ბრეგაძე ავთანდილის ძე 1987-2008წწ გარდ. სამაჩაბლო დაბ. სოფ.ბუეთი ტყვიბული იმერეთი უმცროსი სერჟანტი – III ქვეითი ბრიგადა

62. მერაბ ახობაძე ტარიელის ძე 1979-2008წწ გარდ. 29 წლის, სამაჩბლო დაბ. ჩოხატაური გურია უფროსი ლეიტენანტი – IV ქვეითი ბრიგადა